Newsello.pl

Brainathon 2018 – hackatron neurologiczny dla lepszej przyszłości!

Ruszyły zapisy na niezwykłe wydarzenie, dotyczące sterowania technologią za pomocą naszego umysłu... brzmi jak science-fiction? Dzięki firmie Neuro Device, już w kwietniu będziecie mogli przekonać się sami!
Brainathon 2018 – hackatron neurologiczny dla lepszej przyszłości! [fot. ip]
Brainathon 2018 – hackatron neurologiczny dla lepszej przyszłości! [fot. ip]

Już niedługo, dzięki możliwościom technologii interfejs mózg-komputer (ang. brain-computer interface, BCI) ludzie nabędą „nadprzyrodzone” możliwości – staniemy się pół-robotami i przestaniemy cierpieć na nieuleczalne choroby neurologiczne – a przynajmniej, tyle obiecują m.in. Elon Musk i Mark Zuckerberg. Ale nie tylko oni. Polska firma Neuro Device, która od lat z powodzeniem pracuje nad rozwiązaniami z obszaru BCI, w dniach 21-22 kwietnia organizuje w Poznaniu Brainathon, na który zaprasza wszystkich inżynierów i programistów chcących sprawić, by ta technologia przyszłości, była z nami już dziś!

Indealny interfejs

Rozwój technologii BCI (ang. brain-computer interface) to ogromna szansa dla całej ludzkości. Dzięki niej pozbędziemy się wielu uciążliwych chorób o podłożu neurologicznym, jak chociażby Alzhaimer czy padaczka, a także obronimy się przed zagrożeniami ze strony sztucznej inteligencji.

To nie jest specjalnie odległa przyszłość, a żeby się o tym przekonać, nie trzeba wyjeżdżać do Doliny Krzemowej – wystarczy przyjechać do Poznania. To właśnie tutaj, w dniach 21-22 kwietnia 2018 roku, odbędzie się Brainathon – niecodzienny hackathon, podczas którego powstaną prototypy urządzeń sterowanych falami mózgowymi. Na zwycięzców czeka międzynarodowa kariera i nagroda pieniężna.

Połączenie mózgu z komputerem może brzmieć złowrogo, trochę jak próba zabawy w Pana Boga, trochę jak realizacja pomysłów scenarzystów science-fiction. Nasz cel jest jednak nieco inny. Chcemy wykorzystać tę technologię do leczenia ludzi, poprawy jakości życia tych, którzy cierpią na choroby natury neurologicznej – tłumaczy Paweł Soluch, prezes firmy Neuro Device i jeden z jurorów hackathonu. – Zdajemy sobie sprawę, że to są dość skomplikowane rzeczy, do których nie każdy ma dostęp. Dlatego organizujemy hackathon, chcemy podzielić się swoim podejściem i wiedzą, ale też usłyszeć i zobaczyć, jakie pomysły mają inni. Jestem przekonany, że efektem naszego Brainathonu będzie jakieś nowe obiecujące rozwiązanie. Może uda nam się zaskoczyć samego Elona Muska!

Technologia w służbie medycyny

Uczestnicy 24-godzinnego Brainathonu będą mieli do wyboru siedem projektów bazujących na technologii BCI. Ich zadaniem będzie stworzenie rozwiązań umożliwiających sterowanie różnymi przedmiotami (np. lampą, ortezą, grą komputerową czy robotyczną kulą) za pomocą fal mózgowych. Do dyspozycji będę mieli w pełni wyposażone laboratorium i warsztat oraz wsparcie doświadczonych ekspertów – przedstawicieli firm Neuro Device i g.tec, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

Najlepsze rozwiązania opracowane podczas wydarzenia będą miały szansę na wykorzystanie w urządzeniach służących do rehabilitacji i leczenia chorób neurologicznych, a przed ich autorami otworzą się drzwi do międzynarodowej kariery. Organizatorzy wydarzenia przewidzieli także nagrodę finansową w wysokości 15 000 PLN.

Dla kogo Brainathon?

Brainathon odbędzie się w dniach 21–22 kwietnia br. w FutureLab – Inteligentnej Przestrzeni Laboratoriów Przyszłości Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

Swój udział może zgłosić każdy, kto chociaż trochę zna się na programowaniu (JAVA i C to minimum), jest pełnoletni, zna język angielski, ma dużą wyobraźnię, chęci do nauki i poprawiania świata. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 kwietnia br., a udział w wydarzeniu jest jest bezpłatny.

Organizatorem wydarzenia jest firma Neuro Device Group, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, a także firma g.tec, producent rozwiązań opartych na technologii BCI.

Szczegóły, dotyczące wydarzenia oraz zapisów, dostępne są na oficjalnej stronie wydarzenia br41n – oraz na poniższym filmie.

Zaproszenie na Brainathon!

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Jak suszyć pranie? Oto wady i zalety dostępnych metod! [fot. Pixabay]

Jak suszyć pranie? Oto wady i zalety dostępnych metod!

Inne
piątek, 17 sierpnia 2018, 13:44
Mimo że w teorii nie ma w tym żadnej filozofii, to suszenie prania czasami może sprawiać niemałe problemy – zwłaszcza, jeśli powiesimy mokre rzeczy w nieodpowiednim miejscu. Dowiedz się jak skutecznie suszyć ubrania!
Nauka internetu dla seniorów z bezpłatnymi materiałami Aasy Netu [fot. materiały prasowe / Aasy Netu]

Nauka internetu dla seniorów z bezpłatnymi materiałami Aasy Netu

Inne
środa, 25 lipca 2018, 11:23
Komputery połączone z internetem to narzędzia, które umożliwiają rozwijanie swoich pasji i ułatwiają codzienne życie. Osoby, które się wychowały bez dostępu do sieci, nie powinni być z niej wykluczeni. Oto jak nauczyć bliskich korzystania z internetu!

Zobacz również