Newsello.pl

Nauka internetu dla seniorów z bezpłatnymi materiałami Aasy Netu

Komputery połączone z internetem to narzędzia, które umożliwiają rozwijanie swoich pasji i ułatwiają codzienne życie. Osoby, które się wychowały bez dostępu do sieci, nie powinni być z niej wykluczeni. Oto jak nauczyć bliskich korzystania z internetu!
Nauka internetu dla seniorów z bezpłatnymi materiałami Aasy Netu [fot. materiały prasowe / Aasy Netu]
Nauka internetu dla seniorów z bezpłatnymi materiałami Aasy Netu [fot. materiały prasowe / Aasy Netu]

Młodzi Polacy i Polki są świadomi dużej skali wykluczenia cyfrowego osób starszych. Jednocześnie wierzą, że ich rodzice czy dziadkowie mogą nauczyć się, jak korzystać z sieci. Aż 95 proc. z nich jest skłonnych pomóc swoim bliskim w poruszaniu się po wirtualnym świecie. Jak mogą to zrobić? Oto 5 podstawowych kroków.

Pomóżmy zrozumieć nowe technologii

Rodzice i dziadkowie zwykle nie korzystają z internetu, ponieważ już sama obsługa smartfonów, komputerów czy tabletów sprawia im trudność, jak wynika z „Raportu Aasa – Aktywność starszych pokoleń w internecie oczami młodych 2018”. Warto zatem najpierw sprawdzić umiejętności naszych bliskich w tym zakresie, a następnie pomóc im je rozwinąć. Można także zainstalować im wszelkie potrzebne aplikacje lub programy, np. Messenger lub Skype. Następnie należy tak je pogrupować na ekranach lub wyświetlaczach, aby nawigacja była jak najprostsza. Zainstalujmy też niezbędnego antywirusa i adblocka, aby ograniczyć liczbę niechcianych komunikatów i wirusów.

Wyjaśnijmy korzyści używania internetu

Jeśli nasi bliscy nigdy nie korzystali z sieci, wytłumaczmy, że internet ma za zadanie ułatwić, a nie skomplikować im życie. „Zaprzyjaźnianie się z internetem” przez starsze pokolenia może odbywać się poprzez wspólne odwiedzanie interesujących stron.

Naukę zacznijmy od pokazania podstawowych funkcji przeglądarki internetowej czy poczty elektronicznej. Z czasem przybliżmy kolejne praktyczne strony internetu, jak robienie zakupów online, płacenie rachunków, a także możliwość łatwego kontaktowania się z bliskimi.  Bardzo ważne jest, aby uświadomić im wszystkie korzyści jakie oferuje internet.

Zwróćmy uwagę na bezpieczeństwo

Blisko 5 mln młodych osób twierdzi, że starsze pokolenia obawiają się przede wszystkim niebezpieczeństw związanych z bankowością internetową, zainfekowania urządzeń przez wirusy czy kradzieży danych osobowych. Warto uczulić więc bliskich, aby:

 • nie zapisywali ważnych loginów i haseł w widocznych, łatwo dostępnych miejscach;
 • ostrożnie otwierali wiadomości e-mail od nieznanych nadawców, gdyż mogą zawierać złośliwe oprogramowanie;
 • uważali na zjawisko phishingu, czyli podszywania się pod inną osobę lub instytucję, która chce wyłudzić nasze dane;
 • unikali fałszywych komunikatów, na przykład o nagrodach, które narażą urządzenie na atak szkodliwych wirusów.

Wytłumaczmy działanie aplikacji ułatwiających kontakt z innymi

Aż 68 proc. młodych uważa, że najczęściej ich bliscy korzystają z internetu w celu kontaktowania się z rodziną. Dlatego warto przybliżyć im obsługę komunikatorów takich jak Skype, Messenger czy WhatsApp, przez które można bezpłatnie rozmawiać, np. z dziećmi lub wnukami mieszkającymi za granicą.

Poszukajmy też wspólnie portali, forów czy grup na Facebooku, które dają możliwość pogłębiania swoich zainteresowań oraz nawiązania kontaktu z innymi Jeśli uczymy obsługi komputera samotnych rodziców lub dziadków – warto pokazać im również portale dedykowane dla nich, jak np. sympatia, razem50plus czy seniorra.

Pokażmy, że internet to miejsce, w którym można wiele załatwić

Zdaniem młodych tym, co najczęściej sprawia problem starszym, jest obejrzenie serialu czy filmu w sieci, korzystanie z bankowości internetowej i robienie zakupów online – wynika z „Raportu Aasa – Aktywność starszych pokoleń w internecie oczami młodych 2018”. W obsłudze internetowego konta w banku ważna będzie zatem nauka bezpiecznego logowania czy robienia przelewów, np. by opłacić rachunki. W przypadku robienia zakupów przez internet przetestujmy nie tylko samo wyszukiwanie produktów w danym sklepie online, ale też realizację płatności, wybór metody wysyłki i odbioru zamówienia.

W nauce bliskich korzystania z internetu warto wesprzeć się gotowymi, bezpłatnymi materiałami edukacyjnymi, które pomogą wdrożyć rodziców czy dziadków w świat online. Na stronie www.aasynetu.pl znajdziemy filmy edukacyjne i broszury do pobrania, dzięki którym z łatwością wytłumaczymy jak:

 • korzystać z tabletu w celu kontaktowania się z bliskimi i znajomymi przez Internet;
 • znaleźć interesujące nas informacje w wyszukiwarce Google;
 • wysyłać wiadomości na poczcie elektronicznej Gmail;
 • zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas używania poczty e-mail i przeglądarki www;
 • prowadzić rozmowy wideo i głosowe z bliskimi osobami przez Skype;
 • dzielić się swoimi przeżyciami z bliskimi i znajomymi na Facebooku;
 • założyć konto internetowe w banku;
 • zrobić zakupy przez internet - na przykładzie sklepu on-line.

Teraz, nie pozostaje nam już nic innego jak poświęcić trochę czasu, by nasi dziadkowie i rodzice mogli w pełni wykorzystać wszystkie korzyści i ułatwienia, jakie płyną z użytkowania internetu.

Powodzenia!

 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Jak oszczędnie licytować pozycję na Ceneo?

Jak oszczędnie licytować pozycję na Ceneo?

Inne
poniedziałek, 21 grudnia 2020, 11:06
Aby ulokować swój produkt w Top 3, trzeba licytować pozycję na Ceneo. W artykule zdradzimy sposób, jak płacić mniej za licytowanie pozycji na Ceneo?

Zobacz również