Newsello.pl

Telewizja naziemna od A – Z

W 2013 roku telewizja analogowa przeszła w Polsce do historii. Zastąpił ją cyfrowy sygnał DVB-T, przekazywany przez nadajniki naziemne. To spory, a przede wszystkim darmowy konkurent dla kablówki.
Telewizja naziemna / fot. pixabay.com
Telewizja naziemna / fot. pixabay.com

Bez anteny ani rusz
Antena i tuner to dwie podstawowe rzeczy potrzebne do odbioru telewizji naziemnej. Telewizję cyfrową można odbierać za pomocą tej samej anteny, jaka używana była do odbioru telewizji analogowej. Wcześniej jednak należy ocenić jakość odbieranego sygnału. Jeśli jest on niewystarczający, możliwe, że antena ma zbyt słabe parametry i wtedy należy zakupić nową, o lepszych atrybutach. Często zdarza się tak, że jest nieprawidłowo ustawiona, co można łatwo poprawić. Na odbiorniku należy wybrać częstotliwość, na której nadawane są multipleksy, natomiast antenę skierować w stronę najbliższego nadajnika. Na tak przygotowanym podłożu można próbować ustawić antenę w taki sposób, by uzyskać jak najlepszy sygnał. Na koniec trzeba tylko automatycznie wyszukać kanały.

Warto pamiętać, że jakość odbieranego obrazu zależy od zasięgu i wielkości najbliższego nadajnika oraz od ukształtowania terenu. Dużo lepiej od wewnętrznych, z trudnymi warunkami radzą sobie anteny zewnętrzne. Szczególnie pomocne są w sytuacji, gdy punkt odbioru znajduje się w dużej odległości od nadajnika lub położony jest na niekorzystnym terenie, np. w dole lub w środku lasu. Czasem jednak sama antena nie wystarczy i konieczne jest zastosowanie dodatkowych akcesoriów. Pomocna może okazać się bardziej wyspecjalizowana antena kierunkowa lub wzmacniacz sygnału. Niezbędne gadżety, służące do prawidłowego odbioru telewizji cyfrowej, można znaleźć na tej stronie: http://www.eltrox.pl/tv-i-multimedia/telewizja-naziemna.html.

Tuner: wbudowany czy osobny?
Większość telewizorów nowoczesnej generacji: plazmowych czy LCD, posiada wbudowany tuner, co niewątpliwie zapewnia wygodę podczas użytkowania. Nie trzeba włączać dwóch osobnych sprzętów, a tylko jeden. Za to telewizory kineskopowe nie są przystosowane do odbierania telewizji cyfrowej. Nie oznacza to jednak konieczności ponoszenia dużych kosztów. Wystarczy dokupić zewnętrzny tuner DVB-T, który daje dużo więcej możliwości niż ten wbudowany. Umożliwia słuchanie muzyki, oglądanie filmów (również z napisami) czy nawet przeglądanie internetu. Dodatkowo należy pamiętać, by telewizor lub tuner był wyposażony w system MPEG-4. Tylko taki standard kodowania umożliwia odbiór telewizji cyfrowej.

Same korzyści
Jedna trzecia Polaków korzysta wyłącznie z oferty kanałów telewizji naziemnej. To spora konkurencja dla płatnych kablówek. Jakie są jej główne zalety?

1. Brak opłat
Telewizja naziemna jest w pełni darmowa, w odróżnieniu od kablowej, której abonenci zobowiązani są do uiszczania comiesięcznych opłat. Ich wysokość zależy od wyboru pakietu programów i waha się od 20 do nawet 200 zł. Umowy z operatorem podpisywane są zazwyczaj na rok lub dwa, tak więc łączny koszt odbierania kablówki może sięgnąć nawet kilku tysięcy. Do tego dochodzi obowiązkowa opłata audiowizualna, którą ponoszą także użytkownicy telewizji cyfrowej.

2. Tani sprzęt
Nie chodzi tu oczywiście o wybór telewizora, którego cena może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, a o niezbędne do odbioru sygnału akcesoria. Potrzebne będą antena naziemna i dekoder DVB-T lub telewizor z wbudowaną funkcją MPEG-4. Aby oglądać telewizję w kilku pomieszczeniach jednocześnie, należy zaopatrzyć się w odpowiedni rozgałęźnik. Są to wydatki zazwyczaj jednorazowe i zamykające się w granicach 200 zł. Osoby mieszkające w blokach, często w ogóle nie muszą kupować anteny, ponieważ spółdzielnie mieszkaniowe dostarczają sygnał naziemny do gniazdek.

W przypadku korzystania z sieci kablowej, konieczny jest zakup odpowiedniego dekodera i anteny satelitarnej. Zazwyczaj wiąże się to z kosztem kilkuset złotych. Problemy zaczynają się w momencie chęci rozszerzenia odbioru sygnału na większą liczbę pomieszczeń. Zwykle wzrasta wtedy opłata abonamentowa, a użytkownik musi również ponieść koszty dodatkowego sprzętu.

3. Duży wybór kanałów
Oferta telewizji naziemnej stale się powiększa, powoli doganiając propozycje kablówki. Obecnie liczy blisko 30 kanałów, wśród których każdy widz znajdzie coś dla siebie. Na platformie dostępne są programy muzyczne, rozrywkowe, informacyjne, sportowe i wiele innych. Warto dodać, że niektóre z nich można odbierać w jakości HD.

Telewizja naziemna rośnie w siłę. Stale powiększająca się oferta programowa i jakość nadawanego sygnału powodują, że jest coraz mocniejszym konkurentem dla płatnych kablówek. Przed podjęciem decyzji, z której opcji skorzystać, warto dokładnie przeanalizować indywidualne potrzeby domowników, bowiem dla większości osób, pakiet oferowany przez telewizję cyfrową, będzie wystarczający.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Canon Fot: Krzysztof Zatycki

Canon EOS R1: Kolejny krok w fotografii bezlusterkowców

Nowości
środa, 17 lipca 2024, 13:10
17 lipca 2024 roku, Canon zaprezentował swój najnowszy flagowy model w systemie EOS R – aparat EOS R1. Ten pełnoklatkowy bezlusterkowiec, wyposażony w mocowanie RF, zadebiutuje jako pierwszy flagowiec marki.

Zobacz również