Newsello.pl

Wacom pionierem w zakresie zapisywania informacji z fal mózgowych w elektronicznym tuszu

Interfejs utrwala emocje w postaci graficznej za pośrednictwem algorytmu EEG Emotional Spectrum opracowanego przez startup technologiczny NeuroSky.
wacom.com
wacom.com

Podczas tegorocznych targów CES firma Wacom ogłosiła, że opracowała system, który rejestruje fale mózgowe w tekście zapisywanym ręcznie tuszem cyfrowym – w  efekcie odwzorowuje on cyfrowo stan emocjonalny użytkownika. Oprogramowanie analizuje dane EEG z użyciem algorytmu Emotional Spectrum opracowanego przez kalifornijską firmę NeuroSky, specjalizującą się w produkcji biosensorów. Mierzy on intensywność i rodzaj aktywności emocjonalnej. System zostanie zaprezentowany przez Wacom podczas Connected Ink, wydarzenia zorganizowanego w Las Vegas dla partnerów firmy.

Prototyp systemu wykorzystującego algorytmy NeuroSky, opracowany wspólnie z japońskim startupem technologicznym 1-10drive Inc., zaprezentowano podczas poprzedniego spotkania Connected Ink w Tokio, które odbyło się w październiku 2016 r. System ten wykrywał stany kognitywne takie jak uwaga, medytacja, znajomość i wysiłek psychiczny. Nowa wersja wykorzystuje algorytm Emotional Spectrum, aby wydobyć dane dotyczące stanów emocjonalnych z danych EEG*.

Te informacje są łączone z danymi z cyfrowego pisma odręcznego zarejestrowanymi przez tablet Bamboo Slate, który umożliwia użytkownikowi pisanie na dowolnym typie papieru i natychmiastową cyfryzację zapisanych treści.
- Współpracując ze sobą obie technologie będą zapewniać użytkownikom nowe wrażenia, tworząc nieznaną dotychczas metodę komunikacji, w ramach której informacje dotyczące emocji są zapisywane wraz z odręcznym tekstem. Połączenie tych dużych zbiorów danych tworzy zupełnie nowe możliwości biznesowe – wyjaśnia Stanley Yang, CEO NeuroSky.

- To prawdopodobnie pierwsza próba połączenia informacji o emocjach z technologią tuszu cyfrowego, ich analizy w czasie rzeczywistym i prezentacji w postaci cyfrowej. System opracowaliśmy na bazie istniejącego już sprzętu – zestawu nagłownego z czujnikami fal mózgowych, laptopa i pióra cyfrowego – dzięki czemu technologia ta jest łatwo dostępna. Bardzo cieszy nas różnorodność możliwych zastosowań systemu, od edukacji przez psychologię po medycynę – mówi Nobu Ide, SVP Wacom odpowiedzialny za rozwój nowych technologii.

Możliwość rejestrowania ogromnej ilości danych, od znaczników czasowych i lokalizacji po dane emocjonalne, czyni z tuszu cyfrowego przełomową technologię o ogromnym potencjale i możliwości stosowania w wielu branżach. Wacom będzie nieustannie pracować nad funkcjonalnością cyfrowego tuszu przy współpracy partnerów z całego świata.



* EEG – elektroencefalogram, badanie powszechnie stosowane do wykrywania aktywności elektrycznej mózgu.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Canon Fot: Krzysztof Zatycki

Canon EOS R1: Kolejny krok w fotografii bezlusterkowców

Nowości
środa, 17 lipca 2024, 13:10
17 lipca 2024 roku, Canon zaprezentował swój najnowszy flagowy model w systemie EOS R – aparat EOS R1. Ten pełnoklatkowy bezlusterkowiec, wyposażony w mocowanie RF, zadebiutuje jako pierwszy flagowiec marki.

Zobacz również