Newsello.pl

Wirusy zmieniające komputery w koparki kryptowalut

Dowiedz się więcej o coraz powszechniejszym zagrożeniu, które może naprawdę uprzykszyć ci życie!
Wirusy zmieniające komputery w koparki kryptowalut
Wirusy zmieniające komputery w koparki kryptowalut

Podczas gdy rynek kryptowalut wciąż rozrasta się w efekcie ogromnego skoku liczby i wartości inwestycji, coraz więcej przestępców śledzi jego rozwój. Ekscytacja, która udziela się tak dużej grupie osób, sprzyja realizacji celów cyberprzestępczych, sprawiając, że łatwiej jest oszukać zwykłych użytkowników, którzy nie są szczególnie obyci z technologią informatyczną. Jak wynika z corocznego biuletynu Kaspersky Security Bulletin, programy służące do kopania kryptowaluty stały się jednym z czołowych trendów w 2017 roku. Trend ten został przewidziany w zeszłym roku przez badaczy z Kaspersky Lab, którzy zauważyli powrót oprogramowania typu "miner" na tle rosnącej popularności kryptowaluty Zcash. Zaledwie rok później szkodliwe narzędzia do kopania kryptowaluty stały się wszechobecne. Przestępcy stosują różne narzędzia i techniki, takie jak kampanie oparte na socjotechnice lub wykorzystywanie zhakowanego oprogramowania, w celu zainfekowania jak największej liczby komputerów.

Jako przykład tej metody oszustw można przytoczyć fakt, że eksperci z Kaspersky Lab odkryli ostatnio wiele podobnych stron internetowych umożliwiających pobieranie bezpłatnych, pirackich wersji popularnych aplikacji. W celu wzbudzenia zaufania przestępcy wykorzystywali nazwy domen przypominające te prawdziwe. Po pobraniu oprogramowania użytkownik otrzymywał archiwum, w którym ukryte było narzędzie do kopania kryptowaluty. Program ten instalował się całkowicie automatycznie.

Po zainstalowaniu się programy służące do wykopywania zaczynają działać ukradkowo na komputerze ofiary, generując kryptomonety dla przestępców. Z badania Kaspersky Lab wynika, że we wszystkich przypadkach wykorzystywano oprogramowanie w ramach projektu NiceHash, które ostatnio padło ofiarą poważnego incydentu naruszenia cyberbezpieczeństwa, w wyniku którego skradziono kryptowalutę o wartości milionów dolarów.

Ponadto eksperci ustalili, że niektóre koparki zawierały specjalną funkcję, która umożliwiała użytkownikowi zdalną zmianę numeru portfela. To oznacza, że przestępcy mogliby w dowolnym momencie ustawić inny portfel docelowy dla kryptowaluty.

Oprogramowanie służące do kopania kryptowaluty, mimo że nie jest uważane za szkodliwe, zmniejsza wydajność systemu urządzenia, co ogólnie wpływa na jakość pracy z takim sprzętem. Poza tym nabija rachunek za prąd ofiary – co nie jest najgorszym skutkiem jego działania, ale z pewnością jest nieprzyjemne. Naturalnie niektórzy nie będą mieli nic przeciwko temu, że jakaś obca osoba wzbogaca się ich kosztem, jednak zalecamy użytkownikom powstrzymanie tego rodzaju operacji. Nawet jeśli nie są przeprowadzane przy użyciu standardowego szkodliwego oprogramowania, nadal jest to oszustwo – powiedział Aleksander Kolesnikow, analityk szkodliwego oprogramowania, Kaspersky Lab.

Użytkownikom, którzy nie chcą, aby ich komputer stanowił część sieci wykorzystywanej do kopania kryptowaluty, Kaspersky Lab zaleca następujące działania:

  • Pobieraj wyłącznie legalne oprogramowanie z zaufanych źródeł.
  • Zainstaluj niezawodne rozwiązanie bezpieczeństwa, takie jak Kaspersky Internet Security, które zapewnia ochronę przed wszelkimi możliwymi zagrożeniami, w tym szkodliwym oprogramowaniem do kopania kryptowaluty.

Więcej informacji na temat wykrytych niedawno koparek kryptowaluty oraz informacje dotyczące rozwoju sytuacji dotyczącej kryptowaluty pod względem cyberbezpieczeństwa do znalezienia na stronie internetowej Kaspersy Lab.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Jak suszyć pranie? Oto wady i zalety dostępnych metod! [fot. Pixabay]

Jak suszyć pranie? Oto wady i zalety dostępnych metod!

Inne
piątek, 17 sierpnia 2018, 13:44
Mimo że w teorii nie ma w tym żadnej filozofii, to suszenie prania czasami może sprawiać niemałe problemy – zwłaszcza, jeśli powiesimy mokre rzeczy w nieodpowiednim miejscu. Dowiedz się jak skutecznie suszyć ubrania!
Nauka internetu dla seniorów z bezpłatnymi materiałami Aasy Netu [fot. materiały prasowe / Aasy Netu]

Nauka internetu dla seniorów z bezpłatnymi materiałami Aasy Netu

Inne
środa, 25 lipca 2018, 11:23
Komputery połączone z internetem to narzędzia, które umożliwiają rozwijanie swoich pasji i ułatwiają codzienne życie. Osoby, które się wychowały bez dostępu do sieci, nie powinni być z niej wykluczeni. Oto jak nauczyć bliskich korzystania z internetu!

Zobacz również