Newsello.pl

Jak w legalny sposób użytkować ebooki?

Kluczową przyczyną masowego piractwa ebooków jest brak świadomości i wiedzy e-czytelników na temat zgodnego z prawem użytkowania książek elektronicznych.
Jak w legalny sposób użytkować ebooki?
Jak w legalny sposób użytkować ebooki?

Już wkrótce – 23 kwietnia będzie obchodzony Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, dlatego firma Virtualo korzystając z tej okazji, postanowiła przybliżyć zasady i możliwości użytkowania e-booków zgodnie z obowiązującym prawem.

Co zrobić z papierową książką po jej przeczytaniu? Część czytelników na pewno zdecyduje się na jej odsprzedanie, niektórzy pożyczą książkę przyjacielowi lub komuś z rodziny. Pozostali położą książkę na regale i o niej zapomną lub przekażą na cele charytatywne. Książkę drukowaną można więc odsprzedać lub pożyczyć – to czytelnicy wiedzą na pewno. Ale czy podobnie można postąpić z ebookiem?

Czy ebooka można odczytywać na kilku urządzeniach?

Ebooki zabezpieczone znakiem wodnym można odczytać na czytniku ebooków lub po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji, na smartfonie, tablecie czy komputerze. Większość e-czytelników decyduje się na czytanie książek elektronicznych na czytnikach – dzięki specjalnym ekranom wyposażonym w technologię eInk nie odbijają one światła i nie męczą wzroku, a do tego czcionka dopasowuje się idealnie do wielkości ekranów. W zależności jednak od potrzeb w dowolnym momencie czytelnik może wgrać zakupiony plik również na swój smartfon czy tablet i odczytywać go na jednym z tych urządzeń.

Czy można drukować ebooka?

Z założenia ebooki to pliki elektroniczne przystosowane do odczytywania na przeznaczonych do tego urządzeniach. Dzięki temu nawet najcięższa książka, jeśli jest przygotowana w wersji elektronicznej, waży tylko tyle, ile urządzenie, na które ją wgramy. Jeśli jednak czytelnik z jakichś powodów chce wydrukować danego ebooka na własny użytek, może to zrobić w ramach obowiązującej go licencji.

Czy można odsprzedać ebooka?

W przypadku odsprzedaży ebooka sprawa jest trochę bardziej skomplikowana niż w przypadku wersji drukowanej książki. Rynek ebooków w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie, a prawo nie zawsze nadąża za następującymi zmianami. Warto też podkreślić, że ebook obecnie traktowany jest jako usługa, dlatego najbezpieczniejszą formą odsprzedaży ebooka, jest sprzedaż książki elektronicznej wraz z czytnikiem. Zbycie ebooka nie wiąże się tak jak w przypadku książki papierowej z przeniesieniem własności egzemplarza książki. W przypadku ebooka gdyby przyjąć dopuszczalność „zbycia” w drodze jego skopiowania dochodziłoby do sytuacji „zbycia” nie pliku, który został klientowi udostępniony, lecz kopii tego pliku, z jednoczesnym pozostawieniem pierwotnego pliku na urządzeniu, na które został on pobrany (analogicznie wyglądałoby zbycie skserowanej książki papierowej). Doszłoby przy tym do zwielokrotnienia pliku w celu innym niż osobisty użytek. W ocenie Virtualo nie jest zatem problematyczne zbycie czytnika wraz z zapisanym na nim pierwotnie nabytym plikiem z ebookiem, jednoczesnym wykasowaniem pliku z ebookiem z mojej biblioteki .

Czy można rozpowszechniać ebooka?

Ebooki można użytkować legalnie w zakresie użytku osobistego. Udostępnianie zatem książki elektronicznej osobom spoza kręgu rodziny i znajomych, czyli na przykład nieograniczonej liczbie osób w Internecie, jest niezgodne z prawem. Typowym takim przykładem może być umieszczanie ebooka w serwisach wymiany plików czy wymiana plików z nieznajomymi osobami.

Ebooki stają się coraz bardziej popularne, dlatego warto znać zasady korzystania z nich zgodnie z prawem. Osobie, która nielegalnie rozpowszechnia książki elektroniczne może grozić grzywna, kara ograniczenia wolności, a nawet kara jej pozbawienia.

- Dla własnego bezpieczeństwa oraz dalszego rozwoju wciąż jeszcze małego rynku e-książki w Polsce, abyśmy mogli w przyszłości czytać w nowoczesnej formie utwory swoich ulubionych pisarzy starszego i młodego pokolenia, powinniśmy wiedzieć jak legalnie użytkować ebooki. Tym bardziej, iż coraz chętniej i częściej korzystamy z ebooków ceniąc sobie tę mobilną, wygodną formę czytania. - komentuje Martyna Bednarczyk z firmy Virtualo

Powyższe informacje dotyczą ebooków zabezpieczonych znakiem wodnym (watermarkiem). W celu sprawdzenia zasad korzystania z zakupionego pliku należy się zapoznać z regulaminem księgarni, w której dokonywane są zakupy. Zasady użytkowania mogą różnić się w zależności od miejsca nabycia danego ebooka.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Jak oszczędnie licytować pozycję na Ceneo?

Jak oszczędnie licytować pozycję na Ceneo?

Inne
poniedziałek, 21 grudnia 2020, 11:06
Aby ulokować swój produkt w Top 3, trzeba licytować pozycję na Ceneo. W artykule zdradzimy sposób, jak płacić mniej za licytowanie pozycji na Ceneo?

Zobacz również