Newsello.pl

Odpowiedni język programowania to podstawa sprawnej realizacji zlecenia

Na nowoczesnym rynku, jakość to rzecz oczywista, a to co coraz częściej liczy się dla zleceniodawców, to czas, w jakim dane zadanie może zostać wykonane. Jak przez to zmieniła się praca programisty oraz sposób jej wykonywania? Sprawdźmy!
Odpowiedni język programowania to podstawa sprawnej realizacji zlecenia [fot. Pixabay]
Odpowiedni język programowania to podstawa sprawnej realizacji zlecenia [fot. Pixabay]

Programowanie to bardzo skomplikowana dziedzina, posiadająca wiele różnych aspektów, które należy wziąć pod uwagę podczas przygotowania rozwiązań pożądanych przez klientów i użytkowników. Różne języki programowania przeznaczone są do różnych celów, a odpowiednie ich dobranie może wpłynąć nie tylko na sprawność działania danego programu, ale też i na szybkość stworzenia działającego systemu. O szczegółach, odpowie Paweł Banach, ekspert Quercus Sp. z o.o., firmy specjalizującej się we wdrożeniach SAP w obszarze HR.

Dopasowanie do potrzeb

Żyjemy w czasach, w których czas jest cenniejszy niż kiedykolwiek, a powiedzenie „czas to pieniądz” potwierdza się każdego dnia i na wielu płaszczyznach biznesu. Przewagę konkurencyjną zyskują przede wszystkim ci, którzy mogą nowe, efektywne rozwiązania informatyczne wprowadzać bez zbędnych przestojów. Dążenie do optymalizacji w branży IT polega więc m.in. na wykorzystywaniu języków wyspecjalizowanych w konkretnych dziedzinach. SQL przeznaczony jest typowo do zadań bazodanowych, podobnie jak OCAML czy APL do obsługi bankowości, a R do celów statystycznych.

Podobnie jest z językiem ABAP wykorzystywanym do tworzenia systemów opartych na raportowaniu. Jako język czwartej generacji pozwala na tworzenie programów przy zastosowaniu niewielkiej liczby krótkich instrukcji. Takie rozwiązanie daje programistom tworzącym systemy SAP zdecydowaną przewagę – wiele rozwiązań jest już w jakimś stopniu zaimplementowanych, zatem nie ma konieczności pisania od nowa programów na potrzeby części modułów. A to zdecydowanie skraca czas tworzenia nowych systemów (i odróżnia systemy tworzone w oparciu o te języki od tych, które pisane są od podstaw za pomocą bardziej elastycznych, ale też wymagających więcej czasu języków ogólnych, jak java, c++ czy c#).

Usprawnienie procesu tworzenia

ABAP jest przykładem języka, który ewoluował jako odpowiedź na zwiększające się potrzeby rynku. Jako jeden z pierwszych wykorzystywał ideę logicznych baz danych, co w znacznym stopniu ułatwiło obsługę zaimplementowanych danych. W czasie, gdy znaczenia zaczęło nabierać programowanie obiektowe, ABAP także ewoluował w tę stronę. Wszystko po to, aby pisane za jego pomocą systemy mogły powstawać szybciej i w pełni odpowiadały oczekiwaniom klientów. Wraz z rozwojem języka, ewoluowały też tworzone za jego pomocą systemy, jak np. najpopularniejszy SAP. Początkowo obsługiwał on (w latach 80.) przede wszystkim obszary powiązane z zarządzaniem przepływem materiałów, z finansami i księgowością, a więc związanymi z twardymi danymi. Dziś jego użyteczność obejmuje także zagadnienia bardziej miękkie, jak choćby szeroko rozumiany obszar HR (na który składa się zarówno twardy HR, a więc kadry i płace, jak i miękki HR – zarządzanie rozwojem pracowników).

Nowe wyzwania

Jednak czasy i potrzeby użytkowników, a przede wszystkim firm, wymagają rozwiązań skrojonych na miarę, umożliwiających elastyczne dopasowanie wdrożenia do indywidualnych potrzeb danego przedsiębiorstwa. Oczywiście szkielet systemu w jakimś stopniu opiera się na rozwiązaniach standardowych, do czego można wykorzystać istniejące już zasoby SAP. Natomiast dzięki funkcjonalności ABAP w prosty, a przede wszystkim szybki sposób można stworzyć te dodatkowe moduły i rozwiązania, które wynikają z potrzeb danego zlecenia. Oszczędność czasu jest zatem podwójna: po pierwsze – istniejące zasoby, gotowe do wdrożenia w obszarach „standardowych”, po drugie – język programowania pozwalający dopasować ostateczny kształt systemu pod konkretne, niestandardowe oczekiwania.

W porównaniu z systemami, w których program trzeba napisać od zera to ogromna zaleta, zarówno pod względem czasowym, jak i finansowym. Zaleta, którą pracodawcy doceniają także w sytuacji, gdy system trzeba rozbudować lub zmienić.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Jak oszczędnie licytować pozycję na Ceneo?

Jak oszczędnie licytować pozycję na Ceneo?

Inne
poniedziałek, 21 grudnia 2020, 11:06
Aby ulokować swój produkt w Top 3, trzeba licytować pozycję na Ceneo. W artykule zdradzimy sposób, jak płacić mniej za licytowanie pozycji na Ceneo?

Zobacz również