Newsello.pl

Rozstanie i prywatność online – gdy zaufanie zostaje wystawione na próbę

Żyjemy w czasach, gdzie życie w sieci jest niemal tak ważne jak życie w rzeczywistości. Dostęp do prywatnych informacji w sieci to w wielu związkach sprawa dosyć kłopotliwa, a rozstanie może być powodem wielu nieprzyjemnych sytuacji z nimi związanymi...
Rozstanie i prywatność online – gdy zaufanie zostaje wystawione na próbę [fot. Pixabay]
Rozstanie i prywatność online – gdy zaufanie zostaje wystawione na próbę [fot. Pixabay]

Internet i środowisko cyfrowe zaczęły odgrywać ogromną role w naszym życiu. Wiele codziennych spraw da się załatwić z domu, a wiele osób żyje w social media niemal w takim samym stopniu, jak w rzeczywistości. Do wszystkiego jednak potrzebne są odpowiednio zabezpieczone konta. Stworzenie i zapamiętanie dobrego hasła bezpieczeństwa bywa problemem, więc wiele osób decyduje się na zapisanie go na swoim urządzeniu lub w pamięci przeglądarki. To rozwiązanie poprawia komfort użytkowania z wielu usług i pozwala nam zaoszczędzić nieco czasu, zwłaszcza, gdy często musimy zamykać i otwierać coraz to nowe strony i aplikacje.

W takiej sytuacji, osoby będące w związku, mogą mieć problem z określaniem granic swojej prywatności. Wystarczy jedno kliknięcie myszki, lub przesunięcie palcem po ekranie smartfona, by w mgnieniu oka zyskać dostęp do wielu  sekretów naszej drugiej połówki. Pokusa jest ogromna na co dzień, nie wspominając już o sytuacji, gdy związek się rozpadnie, a wszystkie dane i konta jednej osoby, zostały na urządzeniu w zasięgu ręki drugiej. Według globalnego badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab i Toluna 21% osób szpiegowało byłego partnera/partnerkę za pośrednictwem konta online, do którego miało dostęp, a pewna część dopuściła się zemsty lub rozważała takie działania.

Zaufanie i pierwiastek ludzki

Prywatność staje się pojęciem coraz bardziej płynnym w świecie cyfrowym, a związki nie stanowią wyjątku. Na przykład 70% par udostępnia sobie hasła, PIN-y czy odciski palców umożliwiające uzyskanie dostępu do urządzeń, podczas gdy 26% przechowuje poufne dane na urządzeniu swojego partnera/partnerki: jak np. prywatne wiadomości czy intymne zdjęcia lub filmy. Ponadto ludzie przechowują  poufne dane na kontach i urządzeniach, które współdzielą z drugą połówką - na przykład informacje finansowe czy dane związane z pracą.

Wszystko jest w porządku, dopóki związek ma się dobrze i dane znajdują się w godnych zaufania rękach, jednak po zerwaniu mogą pojawić się problemy. Gdy coś zaczyna się psuć, współdzielenie intymnych wspomnień na urządzeniach lub kontach online przestaje być naturalnym elementem związku i może zmienić się w koszmar pod względem prywatności.

Zemsta po rozstaniu

Spośród osób, które doświadczyły rozstania, 12% ujawniło lub chciało publicznie ujawnić prywatne informacje swojego byłego partnera/partnerki w ramach zemsty, 12% zniszczyło lub chciało zniszczyć urządzenie swojego/swojej eks, a 21% szpiegowało byłego partnera/partnerkę za pośrednictwem kont, do których miało dostęp. Można również mówić o pewnym ryzyku finansowym, gdyż jedna osoba na dziesięć (10%) przyznała się do wydawania pieniędzy swojego byłego partnera/partnerki online.

Co ciekawe, można dostrzec pewne różnice ze względu na płeć, ponieważ mężczyźni znacznie bardziej niż kobiety są skłonni do publicznego ujawniania prywatnych informacji swojej byłej partnerki w ramach zemsty (17% w porównaniu z 7%) oraz wykorzystywania informacji swojej eks do własnych celów (17% w porównaniu z 8%). Z kolei kobiety są bardziej skłonne usunąć po zerwaniu wszystkie informacje byłego partnera z własnego urządzenia (55% w porównaniu z 49%) oraz wszystkie zdjęcia i filmy z nim (56% w porównaniu z 48%).

Jednak kobiety również nie wahają się stosować ukradkowych działań – 33% kobiet przyznało się do szpiegowania byłych partnerów za pośrednictwem portali społecznościowych, podczas gdy w przypadku mężczyzn odsetek ten wynosi 28%.

Bufor bezpieczeństwa

Świat cyfrowy oferuje parom doskonałe możliwości komunikacji, jednak w przypadku rozstania stwarza również poważne zagrożenia dla prywatności – powiedział Andriej Mochola, dyrektor odpowiedzialny za rozwiązania dla klientów indywidualnych, Kaspersky Lab. – W związku z tym, że znaczna część osób wydaje się być skłonna ujawnić intymne dane dotyczące swoich byłych partnerów/partnerek, zawsze należy zachować ostrożność podczas powierzania drugiej osobie jakichkolwiek intymnych danych i dokładnie wiedzieć, gdzie są przechowywane. Co więcej, zawsze istnieje możliwość zawarcia "intercyzy" cyfrowej określającej własność danych, zanim pojawi się problem prywatności.

Na szczęście rozstanie nie musi oznaczać zagrożenia dla prywatności. Zawsze należy pamiętać o zmianie haseł do kont, do których dostęp posiada były partner/partnerka. Można wykorzystać do tego narzędzie Kaspersky Password Manager, które zagwarantuje mocne hasła i pomoże bezpiecznie je przechowywać. Ponadto rozwiązanie Kaspersky Total Security zawiera narzędzie wymazywania danych, dbające o trwałe usuwanie plików, których użytkownik nie chce ujawnić innym osobom, natomiast intymne wiadomości na urządzeniu z systemem Android można ukryć przy użyciu funkcji "Ochrona prywatności" wbudowanej w rozwiązanie Kaspersky Internet Security for Android.

Pełne wyniki raportu wykorzystanego w niniejszej informacji prasowej są dostępne na oficjalnym blogu Kaspersky Lab - Kaspersky Daily.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Jak oszczędnie licytować pozycję na Ceneo?

Jak oszczędnie licytować pozycję na Ceneo?

Inne
poniedziałek, 21 grudnia 2020, 11:06
Aby ulokować swój produkt w Top 3, trzeba licytować pozycję na Ceneo. W artykule zdradzimy sposób, jak płacić mniej za licytowanie pozycji na Ceneo?

Zobacz również