Newsello.pl

Studia i sztuczna intelgencja – jaka przyszłość czeka rynek pracy?

Ostatnie lata to niewiarygodne wręcz postępy w dziedzinie badań nad SI. Poznaj szczegóły projektu, realizowanego na Akademii Leona Koźmińskiego i dowiedz się więcej o tym, jak polskie uczelnie przygotowują się na nowy rozdział w dziedzinie technologii.
Studia i sztuczna intelgencja – jaka przyszłość czeka rynek pracy? [fot. Pixabay]
Studia i sztuczna intelgencja – jaka przyszłość czeka rynek pracy? [fot. Pixabay]

Czujniki, gogle, trackery i opaski będą wykorzystywane na pierwszych w Polsce studiach licencjackich z zastosowania sztucznej inteligencji w biznesie. W Warszawie powstanie też laboratorium Artificial Intelligence. Twórcami tej koncepcji są dr Aleksandra Przegalińska i prof. Dariusz Jemielniak z Akademii Leona Koźmińskiego. Uczelnia otrzymała dofinansowanie z Unii Europejskiej na realizację przedsięwzięcia.

Badge socjometryczny mierzy ton głosu i aktywność w rozmowie, podczas gdy Muse headband bada fale mózgowe. To tylko dwa z wielu nowoczesnych urządzeń, jakie Akademia Leona Koźmińskiego sprowadziła m.in. z Massachusetts Institute of Technology. Dzięki nim studenci będą uczyć się zastosowania sztucznej inteligencji w biznesie. Specjalność na kierunku zarządzanie będzie prowadzona w języku angielskim. We wrześniu uczelnia uruchomi również laboratorium, w którym badany będzie wpływ SI na funkcjonowanie ludzi.

Narodowa strategia rozwoju sztucznej inteligencji

Trzyletni program studiów w Akademii Leona Koźmińskiego to odpowiedź na nowe potrzeby rynku pracy, m.in. w kontekście zapowiedzi utworzenia „narodowej strategii rozwoju sztucznej inteligencji”. W czerwcu podczas konferencji Impact 2018 wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział, że prace nad nią rozpoczną się już jesienią.

Aleksandra Przegalińska i Dariusz Jemielniak

Twórcami programu są dr Aleksandra Przegalińska, badaczka sztucznej inteligencji i prof. Dariusz Jemielniak, ekspert od wysokich technologii, związani z takimi instytucjami naukowymi jak Massachusetts Institute of Technology i Uniwersytet Harvarda. To właśnie na badania dr Przegalińskiej powołał się minister nauki podczas wystąpienia na temat wagi rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce.

Przegalińska i Jemielniak zwracają uwagę na to, że sztuczna inteligencja zagości w każdej dziedzinie naszego życia, a automatyzacja przeobrazi rynek pracy.

Algorytmy sztucznej inteligencji pomagają w walce z przestępczością, w podnoszeniu efektywności służby zdrowia i diagnozowaniu chorób, usprawniają również działanie urządzeń oraz udoskonalają usługi – wymienia dr Aleksandra Przegalińska.

Jej zdaniem ten szybszy niż wcześniej progres jest skutkiem znacznego wzrostu wydajności sprzętu komputerowego, w tym smartfonów, które dysponują teraz mocą obliczeniową zdolną do obsługi sztucznej inteligencji.

Dlatego absolwenci naszego programu studiów będą mieć także certyfikaty z programowania w języku Python oraz z podstaw uczenia maszynowego – uzupełnia badaczka.

Z kolei prof. Dariusz Jemielniak, który jest też członkiem rady powierniczej Fundacji Wikimedia, zwraca uwagę na zmiany, które czekają nas na rynku pracy:

Znawcy nowych technologii i sztucznej inteligencji, tacy jak Elon Musk czy Bill Gates, ostrzegają przed możliwymi zagrożeniami ze strony sztucznej inteligencji pozbawionej właściwej kontroli. Prognozują również, że automatyzacja wielu procesów może źle wpłynąć na rynek pracy.

Z drugiej strony, jak zauważa profesor, firmy analityczne, jak Gartner i Capgemini przewidują, że choć do 2020 roku z powodu automatyzacji pracę straci 1,8 miliona ludzi, to ten sam rozwój technologiczny stworzy 2,3 miliona nowych stanowisk.

Jedno jest pewne – którakolwiek wizja nie okazałaby się bliższa prawdy, potrzebnych będzie coraz więcej specjalistów umiejących programować i wykorzystywać sztuczną inteligencję – podsumowuje prof. Jemielniak.

Sztuczna inteligencja na uczelniach

Kandydaci na studia, którzy myślą o ścieżce zawodowej związanej ze sztuczną inteligencją nie mają obecnie dużego wyboru. Instytut Filozofii Uniwersytetu Marie Curie-Skłodowskiej prowadzi rekrutację na specjalność „Sztuczna inteligencja i logika". Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej oferuje anglojęzyczne studia podyplomowe w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Jak oszczędnie licytować pozycję na Ceneo?

Jak oszczędnie licytować pozycję na Ceneo?

Inne
poniedziałek, 21 grudnia 2020, 11:06
Aby ulokować swój produkt w Top 3, trzeba licytować pozycję na Ceneo. W artykule zdradzimy sposób, jak płacić mniej za licytowanie pozycji na Ceneo?

Zobacz również