Newsello.pl

Zakrzywiona rzeczywistość, czyli dlaczego monitory typu „curved” dają lepsze pole widzenia

Większość z nas, zdarzyła się już przyzwyczaić do płaskich monitorów w formacie 16:9, który wyparł bardziej kwadratowy 4:3. Czy jesteśmy świadkami kolejnej rewolucji, gdzie krzywe zastąpi płaskie?
Zakrzywiona rzeczywistość, czyli dlaczego monitory typu „curved” dają lepsze pole widzenia
Zakrzywiona rzeczywistość, czyli dlaczego monitory typu „curved” dają lepsze pole widzenia

Współczesne monitory cechuje m.in. wysoka rozdzielczość i częstotliwość odświeżania, szybki czas reakcji oraz szeroka paleta barw. Rzecz jasna, istotne jest, żeby sprzęt charakteryzował się również atrakcyjnym wyglądem. Czy coraz popularniejsze zakrzywienie ekranu w nowoczesnych monitorach to zabieg czysto designerski? A może kryje się za tym coś więcej?

Technologię zakrzywionych ekranów możemy zaobserwować nie tylko wśród monitorów, ale także telewizorów czy smartfonów (choć w tym ostatnim przypadku zakrzywienie jest innego rodzaju i ma inne cele). Niemniej, jest to wyraźny trend, który odciska coraz silniejsze piętno na urządzeniach nie tylko w naszych domach, ale także miejscach pracy.

Zakrzywienie jest jedynym z wyżej wymienionych parametrów, który widoczny jest od razu, nawet przy wyłączonym monitorze. Daje on pozytywne wrażenia wzrokowe, lecz dopiero podczas pracy będziemy w stanie docenić jego prawdziwe zalety.

Szeroki zakres pola widzenia
Inżynierowie od zawsze starają się przystosować swoje projekty do potrzeb i wymagań człowieka. W przypadku zakrzywionych ekranów mamy do czynienia nie tylko z ergonomią, ale także z zaprojektowaniem ich w zgodzie z fizjologią, a konkretnie z zakresem pola widzenia człowieka.

Ludzkie oko ma cztery zakresy widzenia: ostry, dokładny, średni i peryferyjny. Ostry oznacza obiekt, któremu się przyglądamy, natomiast dokładny oznacza obszar w bezpośredniej bliskości punktu ostrego. Zakrzywienie pozwala użytkownikowi nieco przybliżyć się do wyświetlacza, zwiększając przy tym kąt widzenia. Dzięki temu może on szybciej dostrzegać zmiany poza centrum pola ostrego i na nie odpowiednio zareagować. Jest to cecha, którą doceniają wszyscy użytkownicy, także zaawansowani i profesjonalni gracze.

Na naszym poziomie rozgrywek w Counter Strike: Global Offensive często kluczowe jest dostrzeżenie nawet drobnego ruchu gdzieś w rogu ekranu. Oznacza szybszą reakcję na działania naszego przeciwnika i skuteczną kontrę. Zakrzywiony monitor znacząco zwiększa nasze możliwości dostrzegania szczegółów na ekranie. Uważam, że po prostu daje przewagę w rozgrywce – mówi Piotr Lipski, menadżer zespołu PRIDE, czołowej drużyny e-sportowej w Polsce.

Jednak zakrzywienie sprawdza się świetnie także u profesjonalistów, takich jak analitycy finansowi, graficy komputerowi czy montażyści filmowi. Dzięki temu parametrowi mogą oni efektywnie pracować na szerokich monitorach o proporcjach 21:9 czy nawet 32:9.

Ogłaszamy pełne zanurzenie
Zakrzywiony ekran zapewnia także wzmocnienie głębi obrazu, co skutkuje większym „zanurzeniem” w grze. Użytkownik sytuując się w odpowiedniej odległości od monitora, ma niemal całe pole widzenia zajęte przez wyświetlaną treść. Monitory Samsung CHG70 czy CH711 charakteryzują się wysoką krzywizną 1800R, co sprawia, że użytkownik ma wrażenie, jakby znalazł się w samym środku akcji, która otacza go ze wszystkich stron, podobnie jak ekran w kinie IMAX, dzięki któremu widzowie mają poczucie „zanurzenia się” w filmie. Pozwala to doświadczyć o wiele większych doznań podczas korzystania z komputera.

Kolejną ważną kwestią jest zachowanie obrazu bez zniekształceń pod każdym kątem widzenia. Chodzi tu zarówno o jednolitość kolorów, jak i kształt przedmiotów. Kąty widzenia w zakrzywionych monitorach są znacznie szersze niż w płaskich, a do tego dochodzi znaczna redukcja refleksów świetlnych na ekranie. Pozwala to wyraźnie zmniejszyć zmęczenie oczu, co jest szczególnie ważne dla wszystkich użytkowników komputerów.

Multitasking, czyli zadanie dla profesjonalistów
Profesjonaliści potrzebują nie tylko monitorów zapewniających np. dobre odwzorowanie kolorów, ale także odpowiedniej powierzchni roboczej. Coraz popularniejsze są zatem monitory o szerokich przekątnych – 28, 32, a nawet… 49 cali. Jednak nie tylko rozmiar ekranu ma znaczenie. Równie istotne są jego proporcje. Samsung CHG90 to pierwszy na świecie 49-calowy wyświetlacz QLED o tak dużej przekątnej. Jego cechą charakterystyczną jest wysoki stopień zakrzywienia ekranu (1800R) i proporcje – 32:9, co sprawia, że może on z powodzeniem zastąpić nie tylko dwa, ale nawet trzy monitory. CHG90 jest idealnym rozwiązaniem dla specjalistów, takich jak np. graficy, montażyści, fotografowie czy finansiści, którzy potrzebują, aby monitor zapewniał wysoką jakości obrazu i duży obszar roboczy. W przypadku tak dużych wyświetlaczy odpowiednie zakrzywienie jest niezbędne.

Zakrzywione ekrany to zdecydowanie nie tylko kwestia mody czy designu. Dają one użytkownikom znacznie większe możliwości wykorzystania powierzchni roboczej. Dotyczy to zarówno graczy, profesjonalistów, jak i zwykłych użytkowników, którzy korzystają z komputerów sporadycznie. Dzięki zakrzywieniu lepiej odbiera się wyświetlane treści, a wzrok znacznie mniej się męczy – nawet po wielogodzinnej pracy. Gracze mogą z kolei głębiej zanurzyć się w rozgrywce i osiągać lepsze wyniki.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Jak oszczędnie licytować pozycję na Ceneo?

Jak oszczędnie licytować pozycję na Ceneo?

Inne
poniedziałek, 21 grudnia 2020, 11:06
Aby ulokować swój produkt w Top 3, trzeba licytować pozycję na Ceneo. W artykule zdradzimy sposób, jak płacić mniej za licytowanie pozycji na Ceneo?

Zobacz również